Autor
Marlena Kostyńska
Konsultacja merytorycznaLek. Aleksandra Witkowska
Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.
Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.
4 min czytania
Apap to dostępny bez recepty lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, którego działanie oparte jest na paracetamolu. Stosowanie tabletek powlekanych Apap wymaga zachowania ostrożności w przypadku zażywania innych leków lub występowania u pacjenta przeciwwskazań do stosowania tego leku. Przyjmowanie Apapu niezgodnie z zalecanym dawkowaniem może doprowadzić do przedawkowania i zatrucia paracetamolem. Jakie środki ostrożności zachować, sięgając po Apap?
SPIS TREŚCI
- Apap – na co pomaga?
- Apap – jaki ma skład?
- Apap – przeciwwskazania
- Apap – dawkowanie leku
- Apap — czy można stosować w ciąży?
- Przedawkowanie leku Apap
- Apap – interakcje z innymi lekami
- Apap – możliwe działania niepożądane
- Apap – wygląd leku
Apap w tabletkach powlekanych to powszechnie dostępny lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który jest dostępny bez recepty. Substancją czynną tego wyrobu leczniczego jest paracetamol. Główne wskazania do stosowania Apapu to bóle różnego pochodzenia, w tym bóle głowy, bóle menstruacyjne, mięśniowe, kostno-stawowe, bóle zębów czy nerwobóle, a także gorączka występująca np. przy grypie lub przeziębieniu.
Kluczowym składnikiem Apapu jest paracetamol, czyli substancja czynna leku – w jednej tabletce powlekanej znajduje się 500 mg substancji. Odmienne dawki paracetamolu mogą pojawiać się w innych typach leku (np. Apap 325 mg). Poza substancją czynną w Apapie obecne są substancje pomocnicze:
- skrobia żelowana;
- wosk Carnauba;
- powidon;
- makrogol;
- kwas stearynowy;
- kroskarmeloza sodowa;
- hypromeloza.
W przypadku alergii na którykolwiek ze składników leku nie należy stosować tego środka leczniczego.
Apap – przeciwwskazania
W pewnych sytuacjach stosowanie leku Apap nie jest wskazane. Przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim:
- osób uczulonych na paracetamol lub którykolwiek składnik leku;
- dzieci w wieku poniżej 12 lat (ze względu na postać leku – tabletki powlekane);
- osób z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby;
- występowania wrodzonych niedoborów reduktazy methemoglobinowej lub dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zażyciem Apapu powinny poradzić się lekarza. Dotyczy to również kobiet planujących ciążę lub podejrzewających, że mogą być w ciąży. Podawanie Apapu kobiet w ciąży jest dopuszczalne, o ile jest to konieczne. Stosuje się wtedy najniższą skuteczną dawkę leku i zażywa ją przez jak najkrótszy czas. W razie wątpliwości należy konsultować się z lekarzem.
Przeczytaj także:
- Apap w ciąży - czy stosowanie go jest bezpieczne?
- Apap dla dzieci – lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy dla dzieci
Apap – dawkowanie leku
Stosowanie tabletek powlekanych Apap powinno odbywać się zgodnie z ulotką lub zalecaniami lekarza bądź farmaceuty. Osoby zażywające Apap bez konsultacji lekarskiej nie powinny przyjmować leku dłużej niż przez 3 dni w przypadku gorączki lub przez 5 dni w przypadku utrzymującego się w tym czasie bólu. Szybkość działania leku Apap jest wyższa, gdy podawany jest na czczo.
Lek Apap w postaci tabletek powlekanych 500 mg należy przyjmować doraźnie, w przypadku wystąpienia objawów, w następujących dawkach:
- osoby dorosłe – stosuje się jednorazowo 1 lub 2 tabletki (czyli 500–1000 mg paracetamolu) maksymalnie 3 lub 4 razy na dobę w odpowiednich odstępach czasu, czyli najczęściej co 4 godziny; maksymalnie można zażyć w ciągu doby 4 g paracetamolu, a więc 8 tabletek leku;
- dzieci i młodzież w wieku powyżej 12 lat – jednorazowo podawać 1 tabletkę (500 mg), taką dawkę można zastosować 3–4 razy w ciągu doby z zachowaniem przynajmniej czterogodzinnych odstępów między porcjami;
- dzieciom młodszym niż 12 lat nie należy podawać leku.
Uwaga
Nie należy pić alkoholu podczas stosowania leku Apap, gdyż wzrasta wtedy ryzyko uszkodzenia wątroby.
Leku Apap nie należy stosować po terminie ważności. Powinien być przechowywany z dala od dzieci (w miejscu dla nich niewidocznym i niedostępnym) w temperaturze niższej niż 25 st. C.
Apap można stosować w ciąży, jeśli zostanie to uzgodnione z lekarzem. Nie ma bowiem wystarczających badań epidemiologicznych, które wskazywałyby na ryzyko poronienia czy wad rozwojowych płodu. Tak jak w przypadku przyjmowania innych leków, należy jednak zachować ostrożność.
Przedawkowanie leku Apap
Jeśli lek Apap stosowany jest niezgodnie z zaleconym dawkowaniem, istnieje ryzyko jego przedawkowania. W sytuacji zażycia wyższej od zalecanej porcji Apapu wskazane jest niezwłoczne skorzystanie z porady lekarskiej – dotyczy to również sytuacji, gdy pacjent czuje się dobrze, ponieważ istnieje ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby, następującego z opóźnieniem.
Przedawkowanie Apapu może prowadzić do pojawienia się w przeciągu kilku lub kilkunastu godzin następujących objawów:
- nudności;
- wymioty;
- senność;
- osłabienie;
- nadmierna potliwość.
Chociaż wspomniane objawy mogą ustąpić po pewnym czasie, np. na drugi dzień, w tym czasie może postępować uszkodzenie wątroby. Jego oznaki to nudności, żółtaczka i rozpieranie w nadbrzuszu.
Gdy dojdzie do zażycia leku Apap jednorazowo w dawce przekraczającej 5 g paracetamolu lub wyższej, w ciągu godziny od przyjęcia leku konieczne jest sprowokowanie wymiotów i natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem. Można także podać doustnie rozmieszany z wodą węgiel aktywny (60–100 g) – takie postępowanie pozwoli na związanie obecnych w żołądku resztek leku.
Apap – interakcje z innymi lekami
Podczas stosowania Apapu należy zachować ostrożność w przypadku zażywania równolegle innych leków. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy inne przyjmowane preparaty lecznicze nie zawierają paracetamolu – pojawia się wtedy ryzyko przedawkowania tej substancji czynnej.
Inne leki, z którymi nie należy przyjmować Apapu, to:
- inhibitory MAO, czyli leki antydepresyjne, ale podawane też np. przy niedociśnieniu tętniczym czy chorobie Parkinsona;
- zydowudyna – lek przeciwwirusowy, w połączeniu z paracetamolem może być przyczyną neuropenii, a także zwiększać ryzyko chorób wątroby,
- flukloksacylina — może wiązać się z rozwojem kwasicy metabolicznej.
Działanie przeciwbólowe substancji czynnej Apapu nasila kofeina.
W przypadku niektórych leków przed sięgnięciem po Apap należy poradzić się lekarza. Dotyczy to m.in. leków przeciwpadaczkowych, przeciwzakrzepowych, barbituranów, izoniazydu, ryfampicyny, sulfinpirazonu czy diflunisalu.
Dowiedz się więcej o lekach przeciwbólowych:
- Leki przeciwbólowe - które wybrać na swoją dolegliwość?
- Uzależnienie od leków przeciwbólowych
- Od opium do ibuprofenu - historia leków przeciwbólowych
Apap – możliwe działania niepożądane
Niektóre osoby stosujące tabletki powlekane Apap mogą doświadczać działań niepożądanych. Bardzo rzadko wynikiem przyjęcia leku są stany zagrażające życiu – w ich wypadku należy zrezygnować z zażywania leku i natychmiast zasięgnąć porady medycznej:
- wstrząs anafilaktyczny;
- obrzęk naczynioruchowy;
- ciężkie reakcje skórne.
Pozostałe działania niepożądane, które mogą wystąpić w przebiegu leczenia Apapem, to:
- występujące rzadko – reakcje alergiczne, wysypka, pokrzywka, rumień, zaburzenia trawienia, nudności, wymioty;
- występujące bardzo rzadko – plamica barwnikowa, trombocytopenia, agranulocytoza, ostre uszkodzenie wątroby (zwykle przy przedawkowaniu), a także skurcz oskrzeli, który może dotyczyć pacjentów z nadwrażliwością na środki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków zapalnych), w tym kwas acetylosalicylowy.
Ważne
Działania niepożądane pacjent powinien zgłosić farmaceucie lub lekarzowi.
Apap – wygląd leku
Tabletka powlekana leku Apap jest biała i podłużna, pokryta przeźroczystą powłoczką, a na powierzchni tabletki (po jednej stronie) widoczny jest monogram APAP. Ten produkt leczniczy dostępny jest w różnych opakowaniach – w saszetkach po dwie tabletki, blistrach zawierających różną liczbę tabletek oraz w butelkach.
Wśród innych odmian Apapu można wymienić m.in. Apap Noc, Apap Junior, Apap Extra, Apap C Plus, Apap Direct.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
- Print Icon
- Mail Icon
- Apap
- leki przeciwbólowe
- leki przeciwgorączkowe
- paracetamol
- zatrucie paracetamolem
- lek przeciwbólowy
Rekomendowane dla Ciebie
- Jak dawkować Apap Forte? Apap Forte jest lekiem dostępnym w aptekach bez recepty. Aby jednak go stosować, należy zapoznać się z ulotką informacyjną i stosować się do zaleceń. Jak dawkować... Dr n. farm. Sara Janowska
- Apap dla dzieci - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania. Lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy dla dzieci Apap dla dzieci to lek podawany maluchom, u których zostały zauważone pierwsze objawy przeziębienia lub grypy. Działa przeciwgorączkowo. Może być stosowany także... Tatiana Naklicka
- Apap w ciąży - czy stosowanie go jest bezpieczne? Większość kobiet w ciąży boi się sięgać po farmakologiczne preparaty, które uśmierzają ból. Decyzja ta jest po części uzasadniona, ponieważ wiele popularnych... Monika Wasilonek
- Apap Extra - działanie, przeznaczenie, dozowanie, działania niepożądane Apap Extra to lek stosowany w bólach o różnej etiologii; bólach głowy, w tym migrenie, bólach mięśni, zębów, nerwobólach, bólach menstruacyjnych,... MP
- Apap C Plus na przeziębienie i grypę. Ile tabletek Apapu można wziąć dziennie? Apap C Plus to lek stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe, bóle kostno-stawowe). Lek... MP
- Apap Noc - wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane Apap Noc to lek stosowany w medycynie rodzinnej do łagodzenia trudności z zasypianiem w przebiegu przeziębienia i grypy. Preparat oddziałuje na ośrodkowy układ... MP
- Apap w postaci kropli i zawiesiny. Kiedy można stosować? Apap krople/ zawiesina to lek stosowany w gorączce, głównie w przebiegu chorób infekcyjnych oraz bólach o różnej etiologii (np. bolesne ząbkowanie, bóle... MP